Çatı katı dekorasyonu nasıl yapılır?

Pek çok kişinin hayalini süsleyen çatı katları bazı evlerde tavan yapısından dolayı bir şekle sokulamaz ve genellikle depo görevi görür. Halbuki doğru planlama ve mobilya seçimi yapıldığı taktirde müstakil evlerin bu bölümleri oldukça keyifli yaşam alanlarına dönüşebiliyor. Peki siz çatı katınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çatı katları her ne kadar istenilen şekle sokulması zor alanlar olsa da bu imkansız değil. Alçalan tavan yapısından dolayı hoşunuza gitmeyen bu alanları mümkün olan en iyi şekilde değerlendirmek de sizin elinizde. Öncelikle yapabileceklerinizden bahsedelim.

Sevimli bir oturma alanı, yatak odası, kütüphane ve çalışma odası, spor odası çatı katlarını değerlendirebileceğiniz seçenekler arasında. Şimdi dilerseniz işin biraz daha detaylarına inelim.

Çatı katı planlamasındaki en önemli husus tavanın alçak kısmını iyi değerlendirmekten geçiyor. Bu alanları yükseklik ihtiyacı duyulmayacak şekilde planlamamız gerek. Örnek vermek gerekirse bir kanepe, oturma grubu, L köşe takımı, televizyon ve çalışma masası bu alçak kısımlara koyulabilecek eşyalar arasında.


Yukarıdaki fotoğrafta her ne kadar tavan alçaklığı büyük ölçüde sıkıntı yaratmasa da alanın en iyi şekilde değerlendirildiği ortada. Ayrıca evlerin bu bölümlerinin kapalı, basık atmosferinden dolayı beyaz ağırlıklı bir dekorasyonla şekillendirilmesi gerekiyor.

Çatı katınızı aydınlık göstermek için açık renkli mobilyaları tercih etmeniz gerekiyor. Ahşabın sıcak etkisinden dolayı zemin kaplamanızı bu yönde tercih etmeniz doğru olacaktır. Duvarlar için tercihinizi açık pastel tonlarından yana kullanın ve bu alanları tablo, dekoratif duvar saati, abajur gibi aksesuarlarla detaylandırın.

Eğer çatı katınızın tavanı bir noktada iyice alçalıyorsa bu alanları dekoratif minderler kullanarak sevimli bir oturma grubuna dönüştürebilirsiniz. Çatı katınız alçak olmasının dışında hacim olarak da küçükse fonksiyonel mobilyalara yönelin ve odaya derinlik katacak, cam, ayna gibi aksesuarlar kullanmayı unutmayın.

İşte bizim ilgimizi çeken diğer çatı katı dekorasyonları. Fotoğrafları dikkatlice inceleyin ve kendi çatı katınıza uygun dekorasyon tarzını belirleyin. İyi seyirler.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif modern ayna modelleri dekoru başlıklı makalemizde ayna, ayna çeşitleri ve dekoratif ayna fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.